Filed candidates

 

Candidates for Federal Office
Office Democratic Party Republican Party

Representative in Congress

Bryan Townsend (10-15-15)

Hans Reigle (1-19-16)

 

Bryon Short ( WITHDREW )

 

 

Sean Barney (1-27-16)

 

 

Micheal C. Miller, Sr (2-26-16)

 

 

Lisa Blunt Rochester (3-8-16)

 

 

Scott Walker (4-17-2016)

 

 

Elias J. Weir (7-12-2016)

 

 

Candidates for Statewide Office
Office Democratic Party Republican Party

Governor

John C. Carney, Jr. (7-11-16)

Lacey Lafferty (3-11-16)

 

Kevin M. Tinsley ( WITHDREW )

Colin Bonini (7-6-16)

Lieutenant Governor

Kathleen McGuiness (9-4-15)

La Mar T. Gunn (7-12-16)

 

Ciro Poppiti, III (10-5-15)

 

 

Bethany Hall-Long (11-6-15)

 

 

Gregory Fuller, Sr (11-13-15)

 

 

Bradley S. Eaby (1-4-16)

 

 

Sherry Dorsey Walker (1-15-16)

 

Insurance Commissioner

Paul J. Gallagher, Jr. (WITHDREW)

George Parish (3-8-16)

 

Karen Weldin Stewart (11-3-15)

Jeffrey E. Cragg (7-8-16)

 

Trinidad Navarro (1-12-16)

 

 

Candidates for State Senate
Office Democratic Party Republican Party

State Senate District 1

Harris B. McDowell, III (4-22-16)

James Spadola (1-5-16)

 

Joseph D. McCole (5-27-16)

 

State Senate District 5

Denise Bowers (1-11-16)

Catherine Cloutier (4-12-16)

 

 

 

State Senate District 7

Patricia Blevins (5-25-16)

Anthony Delcollo (2-19-16)

 

 

 

State Senate District 8

David P. Sokola (4-15-16)

Meredith Chapman (4-27-16)

 

 

 

State Senate District 9

John Walsh (7-1-16);

 

 

Caitlin M. Olsen (7-1-16)

 

State Senate District 12

Nicole Poore (2-19-16)

 

 

 

 

State Senate District 13

David B. McBride (3-17-16)

 

 

 

 

State Senate District 14

Bruce C. Ennis (2-29-16)

Carl Pace (1-4-16)

 

 

 

 

Candidates for State Representative
Office Democratic Party Republican Party

Representative District 1

Charles Potter, Jr. (12-4-15)

 

 

 

 

Representative District 2

Stephanie T. Bolden (1-6-16)

 

 

 

 

Representative District 3

Helene M. Keeley (6-13-16)

 

 

 

 

Representative District 4

Gerald L. Brady (2-2-16)

 

 

 

 

Representative District 5

Melanie George Smith (3-2-16)

 

 

 

 

Representative District 6

Debra Heffernan (3-11-16)

Lee H. Murphy WITHDREW

 

 

 

Representative District 7

David D. Brady (9-30-15)

 

 

Robert Cameron ( WITHDREW )

 

 

Joseph Daigle ( WITHDREW )

 

 

Bryon Short (4-8-16)

 

Representative District 8

S. Quinton Johnson (5-6-16)

 

 

 

 

Representative District 9

Monique Johns (5-2-16)

Kevin S. Hensley (2-16-16)

 

Richard Griffiths (5-9-16)

 

Representative District 10

Dennis E. Williams (2-18-16)

Judith M. Travis (5-19-16)

 

Sean Matthews (3-4-16)

 

Representative District 11

David L. Neilson (7-12-16)

Jeffrey N. Spiegelman (3-10-16)

 

 

 

Representative District 12

 

Deborah D. Hudson (3-4-16)

 

 

 

Representative District 13

John L. Mitchell, Jr. (2-11-16)

 

 

 

 

Representative District 15

Valerie Longhurst (2-19-16)

 

 

James Burton (5-11-16)

 

Representative District 16

James Johnson (3-3-16)

 

 

 

 

Representative District 17

Michael Mulrooney (2-17-16)

 

 

 

 

Representative District 18

David Bentz (3-4-16)

 

 

 

 

Representative District 19

Kimberly Williams (3-7-16)

James R. Startzman, Jr. (3-22-16)

 

 

 

Representative District 21

 

Michael Ramone (4-8-16)

 

 

 

Representative District 22

Lanette R. Edwards (6-16-16)

Joseph E. Miro (3-14-16)

 

 

 

Representative District 23

Paul Baumbach (3-10-16)

 

 

 

 

Representative District 24

Edward Osienski (2-26-16)

Timothy S. Conrad (7-7-16)

 

 

 

Representative District 25

John A. Kowalko, Jr. (3-7-16)

 

 

 

 

Representative District 26

John Viola (3-23-16)

 

 

 

 

Representative District 27

Earl G. Jaques, Jr. (2-2-16)

 

 

 

 

 

Candidates for New Castle County offices
Office Democratic Party Republican Party

Clerk of the Peace

Kenneth W. Boulden, Jr. (1-20-16)

 

 

 

 

County Executive

Thomas P. Gordon (3-17-16)

Barry Nahe (4-4-16)

 

Matthew Meyer (4-6-16)

Mark Blake (7-12-16)

President of County Council

Karen Hartley-Nagle (12-28-15)

 

 

Penrose Hollins (3-16-16)

 

 

David Roberts (4-6-16)

 

County Council District 7

George Smiley (9-17-15)

 

 

 

 

County Council District 8

John Cartier (2-5-16)

 

 

 

 

County Council District 9

Timothy P. Sheldon (3-22-16)

 

 

 

 

County Council District 10

Jea P. Street (1-7-16)

 

 

 

 

County Council District 11

David L. Tackett (10-13-15)

 

 

 

 

County Council District 12

William Bell (4-8-16)

 

 

 

 

 

Candidates for City of Wilmington offices
Office Democratic Party Republican Party

Mayor

Theopalis Gregory, Sr. (12-22-15)

 

 

Robert I. Marshall (12-22-15)

 

 

Eugene R. Young (1-6-16)

 

 

Michael S. Purzycki (1-7-16)

 

 

Norman D. Griffiths (2-2-16)

 

 

Kevin F. Kelley, Sr. (2-26-16)

 

 

Dennis P. Williams (5-26-16)

 

 

Maria D. Cabrera (6-10-16)

 

City Treasurer

Darius J. Brown (3-18-16)

 

 

Velda Jones-Potter (6-10-16)

 

 

Kenneth Matlusky (7-12-16)

 

President of City Council

Justen Wright (2-8-16)

 

 

Hanifa Shabazz (2-29-16)

 

 

John M. McCafferty (7-12-16)

 

City Council District 1

Nnamdi O. Chukwuocha (5-27-16)

 

 

 

 

City Council District 2

Ernest Congo II (6-23-16)

 

 

J. Kathleen Perkins (7-8-16)

 

City Council District 3

Tyler P. Brooks (6-1-16)

 

 

Erin Hutt (6-10-16)

 

 

Zanthia Oliver (6-20-16)

 

City Council District 4

Michelle Harlee (2-4-16)

 

 

Robert P. Cannon (2-19-16)

 

City Council District 5

K. Emmanuel Magruder ( WITHDREW )

 

 

Gervasio Velazquez (4-20-16)

 

 

Anthony Miller (5-17-16)

 

 

Vashun Turner (7-11-16)

 

City Council District 6

Heather Taylor (6-8-16)

 

 

Yolanda McCoy (7-5-16)

 

City Council District 7

Robert A. Williams (1-14-16)

 

 

 

 

City Council District 8

Charles M. Freel (6-8-16)

 

 

 

 

City Council District at Large

Tyrone C. Johnson, Sr. (3-11-16)

Ciro Adams (5-6-16)

 

K. Emmanuel Magruder ( WITHDREW )

Benjamin Cohen (6-24-16)

 

Loretta Walsh (3-29-16)

Richard L. Dyton (7-8-16)

 

Brunilda Luna-Mercado (4-28-16)

Gregory T. Luna (7-12-16)

 

Edythe L. Pridgen (5-11-16)

Robert Keesler (7-12-16)

 

Waynna Dobson (5-23-16)

 

 

Rysheema Dixon (5-26-16)

 

 

Samuel L. Guy (7-11-16)

 

 

Gladys Brister Spikes (7-12-16)