Filed candidates

The 2018 Candidate filing period closed at 12 Noon on July 10th.

The persons listed below have filed their candidacy in accordance with the provisions of DE Code, Title 15, Chapter 31.

 

Candidates for Federal Office
Office Democratic Party Republican Party

United States Senator

Thomas R. Carper (5-7-18)

Roque "Rocky" De La Fuente (6-21-18)

 

Kerri Evelyn Harris (6-29-18)

Eugene J. Truono, Jr. (7-2-18)

 

 

Robert B. Arlett (7-9-18)

Representative in Congress

Lisa Blunt Rochester (6-19-18)

Lee Murphy (7-2-18)

 

 

Scott Walker (7-6-18)

 

Candidates for Statewide Office
          Office           Democratic Party Republican Party

Attorney General

Thomas P. Mullaney, Sr (1-29-18)

Peggy Marshall Thomas (7-9-18)

 

Kathleen Jennings (4-9-18)

 

 

LaKresha Roberts (5-2-18)

 

 

Christofer Johnson (5-7-18)

 

State Treasurer

Colleen Davis (6-15-18)

Kenneth A. Simpler (3-14-18)

 

 

 

Auditor of Accounts            

Dennis E. Williams (1-23-18)

Joan Winters WITHDREW (7-5-18)

 

Kathleen K. McGuiness (2-8-18)

James Spadola (7-10-18)

 

Kathleen Ann Davies (3-5-18)

 

 

Candidates for State Senate
Office Democratic Party Republican Party

State Senate District 2       

Bobbie Cummings (1-23-18)

None at this time

 

Darius Brown (5-31-18)

 

 

Samuel L. Guy (6-22-18)

 

 

Herman M. Holloway, Jr. (7-6-18)

 

State Senate District 3

S. Elizabeth Lockman (1-29-18)

None at this time

 

Jordan Hines (5-4-18)

 

State Senate District 4

Laura Sturgeon (1-31-18)

Gregory F. Lavelle (6-5-18)

 

 

 

State Senate District 10

Stephanie L. Hansen (3-2-2018)

Christine Metzing (5-2-18)

 

 

 

State Senate District 11

Bryan Townsend (6-8-18)

Daniel Kapitanic (7-9-18)

 

 

 

 

Candidates for State Representative
Office Democratic Party Republican Party

Representative District 1

Charles Potter, Jr. (1-23-18)

None at this time

 

Nnamdi O. Chukwuocha (7-9-18)

 

Representative District 2

Stephanie T. Bolden (1-29-18)

None at this time

 

U'Gundi Jacobs, Sr. (7-9-18)

 

Representative District 3

Helene M. Keeley WITHDREW 6-26-18

None at this time

 

Sherry Dorsey Walker (6-22-18)

 

 

Paul J. Falkowski (7-6-18)

 

 

James Hunter Miller (7-10-18)

 

Representative District 4

Gerald L. Brady (1-31-18)

None at this time

 

 

 

Representative District 5

Y. Deneice Berry WITHDREW (7-13-18)

None at this time

 

Kendra Johnson (3-12-18)

 

 

Ajawavi J. Ajavon (3-15-18)

 

 

William Resto, Jr. (7-2-18)

 

Representative District 6

Debra Heffernan (1-29-18)

Jeffrey L. Olmstead (7-9-18)

 

 

 

Representative District 7

Joseph Daigle (3-16-18)

Eric Braunstein (6-14-18)

 

Raymond Seigfried (3-26-18)

 

 

Larry Lambert (5-4-18)

 

 

Catherine Imburgia (6-26-18)

 

 

Rose Izzo (7-9-18)

 

Representative District 8

S. Quinton Johnson (7-5-18)

Daniel Zitofsky (3-29-18)

 

 

 

Representative District 9

Debbie Harrington (2-19-18)

Kevin S. Hensley (2-15-18)

 

Monique Johns (2-26-18)

 

 

James Ryan (3-23-18)

 

Representative District 10

Sean Matthews (6-26-18)

Erin L. Wienner (1-23-18)

 

 

 

Representative District 11

None at this time

Jeffrey N. Spiegelman (4-13-18)

 

 

 

Representative District 12  

Krista Griffith (1-22-18)

Deborah D. Hudson (4-27-18)

 

Rachel Blumenfeld (6-22-18)

 

Representative District 13

John L. Mitchell, Jr. (1-30-18)

None at this time

 

 

 

Representative District 15

Valerie Longhurst (6-8-18)

None at this time

 

 

 

Representative District 16

C. Linwood Jackson (3-12-18)

Albert John Ament (7-9-18)

 

Franklin D. Cooke, Jr. (3-13-18)

 

 

Jakim Mohammed (3-19-18)

 

Representative District 17

Melissa Minor-Brown (4-26-18)

None at this time

 

Michael Mulrooney WITHDREW 6-26-18

 

 

David J. Roberts (6-19-18)

 

 

Michael Burns (6-21-18)

 

Representative District 18

David S. Bentz (5-31-18)

None at this time

 

 

 

Representative District 19

Megan O'Donnell WITHDREW 7-12-18

James R. Startzman, Jr. (4-16-18)

 

Kimberly Williams (5-11-18)

 

Representative District 21

Stephanie Barry (6-29-18)

Michael Ramone (4-13-18)

 

 

 

Representative District 22

Renee Taschner (3-6-18)

Katherine Beard (3-29-18)

 

Guillermina Gonzalez (3-8-18)

Michael F. Smith (4-10-18)

 

 

 

Representative District 23

Paul S. Baumbach (2-21-18)

None at this time

 

 

 

Representative District 24

Edward Osienski (2-22-18)

William W. Dilks, Sr. (2-23-18)

 

 

 

Representative District 25

John A. Kowalko, Jr. (2-22-18)

Bryan K. Rash (5-25-18)

 

 

 

Representative District 26

John Viola (2-13-18)

Justin Cruice (7-9-18)

 

 

 

Representative District 27

Earl G. Jaques, Jr. (2-12-18)

None at this time

 

 

 

 

Candidates for New Castle County offices
Office Democratic Party Republican Party

Register of Wills

Ciro Poppiti, III (2-1-18)

None at this time

 

 

 

Recorder of Deeds

Michael E. Kozikowski (2-1-18)

None at this time

 

 

 

County Council District 1   

Kenneth R. Woods (1-30-18)

None at this time

 

Jordyn Pusey (2-18-19)

 

County Council District 2

Dee Durham (6-14-18)

Robert Weiner (4-3-18)

 

 

 

County Council District 3

None at this time

Janet Kilpatrick (3-12-18)

 

 

 

County Council District 4

Vincent White (4-12-18)

None at this time

 

Penrose Hollins (6-1-18)

 

County Council District 5

Elisa Diller (3-20-18)

John R. Thomas (7-9-18)

 

 

 

County Council District 6

William E. Powers, Jr (4-12-18)

None at this time

 

David B. Carter (4-25-18)

 

Sheriff

Samuel D. Pratcher, Jr. (2-1-18)

None at this time

 

Scott Phillips (2-20-18)