This page reports Democrartic and Republican candidates who have filed for offices that appear on the Primary and General Election ballots in New Castle County. It does not include Minor Party or Democratic and Republican candidates who were nominated by their respective parties. This page will be removed shortly after the July 14th filing deadline.

Filed candidates

 

Candidates for Federal Office
Office Democratic Party Republican Party

United States Senator

Christopher A Coons (5-13-2020)

Lauren Witzke (5-18-2020)

 

Jessica Scarane (6-15-2020)

 

Representative in Congress

Lisa Blunt Rochester (5-19-20)

Lee Murphy (4-27-2020)

 

 

Matthew M. Hathaway Morris (5-6-2020)

 

Candidates for Statewide Office
Office Democratic Party Republican Party

Governor

John C. Carney, Jr. (6-9-2020)

Neil Shea (5-21-2020)

 

 

David J. Bosco (5-26-2020)

 

 

Bryant L. Richardson (6-1-2020)

Lieutenant Governor

Bethany Hall-Long (5-19-20)

Donyale Hall (6-2-2020)

 

 

 

Insurance Commissioner

Kayode Abegunde (12-27-2019)

Julia M. Pillsbury (6-9-2020)

 

Trinidad Navarro (5-11-2020)

 

 

Candidates for State Senate
Office Democratic Party Republican Party

State Senate District 1

Sarah McBride (1-22-2020)

Steven Washington (4-17-2020)

 

Joseph McCole (4-16-20)

 

State Senate District 5

Kyle Evans Gay (11-4-2019)

Catherine A. Cloutier (2-6-2020)

Eric Levin (1-24-2020)

 

State Senate District 7

Spiros Mantzavinos (1-6-2020)

None at this time

 

 

 

State Senate District 8

David P. Sokola (2-6-2020)

 

 

 

 

State Senate District 9

John Walsh (6-9-2020)

Todd Ruckle (3-6-2020)

 

 

 

State Senate District 12

Nicole Poore (6-3-2020)

None at this time

 

 

 

State Senate District 13

David B. McBride (7-31-2019)

None at this time

 

Marie Pinkney (6-3-2020)

 

State Senate District 14

None at this time

Terrance L. Baker (12-19-2019)

 

 

 

 

Candidates for State Representative
Office Democratic Party Republican Party

Representative District 1

Nnamdi O. Chukwuocha (1-13-2020)

None at this time

 

 

 

Representative District 2

Stephanie T. Bolden (8-1-2019)

None at this time

 

 

 

Representative District 3

None at this time

None at this time

 

 

 

Representative District 4

Gerald L. Brady (4-22-2020)

Jordan Nally (2-6-2020)

Amy Solomon (5-22-2020)

 

Representative District 5

Kendra Johnson (10-22-2019)

None at this time

 

 

 

Representative District 6

Debra Heffernan (10-22-2019)

None at this time

 

 

 

Representative District 7

Raymond Seigfried (4-29-2020)

None at this time

 

Larry Lambert (6-3-2020)

 

Representative District 8

None at this time

None at this time

 

 

 

Representative District 9

Debbie Harrington (1-2-2020)

Kevin S. Hensley (6-29-2020)

 

 

 

Representative District 10

Keith A. James (5-10-2020)

None at this time

 

Sean Matthews (6-11-2020)

 

Representative District 11

None at this time

None at this time

 

 

 

Representative District 12

Krista Griffith (12-12-2019)

Jeffrey Cragg (6-23-2020)

 

 

 

Representative District 13

John L. Mitchell, Jr. (2-7-2020)

None at this time

 

 

 

Representative District 15

None at this time

Michael Higgin (6-26-2020)

 

 

 

Representative District 16

Franklin D. Cooke, Jr. (9-10-2019)

None at this time

 

 

 

Representative District 17

Melissa Minor-Brown (1-7-2020)

None at this time

 

 

 

Representative District 18

None at this time

None at this time

 

 

 

Representative District 19

None at this time

None at this time

 

 

 

Representative District 21

Stephanie Barry (10-4-2019)

Michael Ramone (1-31-2020)

 

 

 

Representative District 22

Luann D'Agostino (12-26-2019)

Michael F. Smith (1-2-2020)

 

 

 

Representative District 23

Paul Baumbach (1-9-2020)

None at this time

 

 

 

Representative District 24

Edward Osienski (6-8-2020)

None at this time

 

 

 

Representative District 25

John A. Kowalko, Jr. (2-18-2020)

None at this time

 

 

 

Representative District 26

John J. Viola (8-26-2019)

None at this time

 

Madinah Wilson-Anton (11-5-2019)

 

 

Gabriel Olawale Adelagunja (5-15-2020)

 

Representative District 27

Earl Jaques (1-2-2020)

None at this time

 

Eric A. Morrison (3-13-2020)

 

 

Candidates for New Castle County offices
Office Democratic Party Republican Party

Clerk of the Peace

Kenneth W. Boulden (1-7-2020)

None at this time

 

 

 

County Executive

Matthew Meyer (1-17-2020)

None at this time

 

Margaret Jones (5-11-2020)

 

President of County Council

Karen Hartley-Nagle (7-31-2019)

None at this time

 

Ciro Poppiti (1-16-2020)

 

 

Ajawavi Ajavon (2-14-2020)

 

 

Monique Johns (6-29-2020)

 

County Council District 7

George Smiley (7-25-2019)

None at this time

 

 

 

County Council District 8

John Cartier (2-7-2020)

None at this time

 

 

 

County Council District 9

None at this time

None at this time

 

 

 

County Council District 10

Jea Street (7-26-19)

None at this time

 

 

 

County Council District 11

David L. Tackett (8-26-2019)

None at this time

 

 

 

County Council District 12

William Bell (7-25-2019)

None at this time

 

Kevin Caneco (6-26-2020)

 

 

Candidates for City of Wilmington offices
Office Democratic Party Republican Party

Mayor

None at this time

None at this time

 

 

 

City Treasurer

None at this time

None at this time

 

 

 

President of City Council

Hanifa Shabazz (1-24-2020)

None at this time

 

Rysheema Dixon (2-14-2020)

 

City Council District 1

Linda M. Gray (1-6-2020)

None at this time

 

Albert Mills (1-13-2020)

 

 

Coby Owens (3-17-2020)

 

City Council District 2

Shane Darby (12-27-2019)

None at this time

 

Billy J. Lane, Jr. (1-6-2020)

 

City Council District 3

Zanthia Oliver (1-16-2020)

None at this time

 

 

 

City Council District 4

Michelle Harlee (1-15-2020)

None at this time

 

 

 

City Council District 5

Bregetta A. Fields (2-11-2020

None at this time

 

E. Christian Willauer (2-28-2020)

 

City Council District 6

Ian Smith (2-4-2020)

None at this time

 

Evon L. Murray (4-1-2020)

 

 

Josue Ortega (4-3-2020)

 

 

Yolanda McCoy (5-6-2020)

 

City Council District 7

Christofer C. Johnson (5-19-2020)

None at this time

 

 

 

City Council District 8

Nathan Field (2-21-2020)

None at this time

 

Sean Barney (4-27-2020)

 

City Council District at Large

None at this time

James Spadola (1-13-2020)

 

 

Ciro Adams (5-12-20)